Your Position:    Home  >   Committees  

Registration

Speakers

General Chairs:

Tieniu Tan (China)
Josef Kittler (UK)
Anil Jain (USA)

Program Chairs:

Cheng-Lin Liu (China)
Rama Chellappa (USA)
Matti Pietikäinen (Finland)

Local Arrangements Chair:

Liang Wang (China)

Local Arrangement Committee Members:

Junliang Xing, NLPR, CASIA
Bin Fan, NLPR, CASIA
Shibiao Xu, NLPR, CASIA
Tianzhu Zhang, NLPR, CASIA
Jing Dong, NLPR, CASIA

Finance Chair:

Jianhua Tao (China)

International Liaison Chair:

Gunilla Borgefors (Sweden)

Invited Speakers Chairs:

Katsushi Ikeuchi (China)
Denis Laurendeau (Canada)
Ingela Nystrom (Sweden)

Workshop Chairs:

David Suter (Australia)
Zhaoxiang Zhang (China)
Yingli Tian (USA)

Tutorial Chairs:

Greg Mori (Canada)
Zhouchen Lin (China)

Contest Chairs:

Dimosthenis Karatzas (Spain)
Xiang Bai (China)

Publicity Chairs:

David Doermann (USA)
Jean-Marc Ogier (France)
Umapada Pal (India)

Publication Chairs:

Daniel Lopresti (USA)
Ran He (China)

Sponsorship and Exhibitions Chairs:

Yasushi Yagi (Japan)
Qiang Ji (USA)
Andreas Dengel (Germany)
Tao Wang (China)



Track 1: Pattern Recognition and Machine Learning

Chairs:
Dacheng Tao (University of Technology Sydney, Australia)
Daniel Lee (University of Pennsylvania, USA)
Marcello Pelillo (University of Venice, Italy)
Sergios Theodoridis (University of Athens, Greece)

Track 2: Computer Vision

Chairs:
Hongbin Zha (Peking University, China)
Takayuki Okatani (Tohoku University, Japan)
Krystian Mikolajczyk (Imperial College, UK)
Ming-Hsuan Yang (UC Merced, USA)

Track 3: Speech, Image, Video and Multimedia

Chairs:
Changsheng Xu (Institute of Automation of CAS, China)
Theo Gevers (University of Amsterdam, The Netherlands)
Bhiksha Raj (Carnegie Mellon University, USA)
Yi Yang (University of Technology Sydney, Australia)

Track 4: Biometrics and Human Computer Interaction

Chairs:
Zhenan Sun (Institute of Automation of CAS, China)
Arun Ross (Michigan State University, USA)
Massimo Tistarelli (University of Sassari, Italy)
Brian Lovell (University of Queensland, Australia)

Track 5: Document Analysis and Recognition

Chairs:
Koichi Kise (Osaka Prefecture University, Japan)
Venu Govindaraju (SUNY Baffalo, USA)
Simone Marinai (University of Firenze, Italy)
Apostolos Antonacopoulos (University of Salford, UK)

Track 6: Biomedical Imaging and Bioinformatics

Chairs:
Tianzi Jiang (Institute of Automation of CAS, China)
Dimitris Metaxas (Rutgers University, USA)
Elena Marchiori (Radboud University, The Netherlands)
Seong-Whan Lee (Korea University, Korea)